Pomiar, działanie, analiza i wynik - praktyczny warsztat z obliczania pola i objętości brył

Jak dużą pojemność ma Twoja pomarańcza?
Czy obwód Hula - Hop jest większy od potrojonej wartości stałej Nepera?
Ile herbaty zmieści się w torebce w kształcie piramidki?
Prowadzący: Maria Lelakowska, Agnieszka Kałuża - Horbaczewska, Monika Skwarek
Forma: warsztat/doświadczenie
Czas trwania: 90 min.
Miejsce: 7 (parter)
Liczba uczestników: 20-25 osób
Plastycy z klasy 1 a Kajetan Wójcik i Eryk Roman prowadzili warsztat z liczenia objętości pomarańczy. W pierwszej kolejności wraz z gimnazjalistami mierzyli promień pomarańczy, liczyli objętość podstawiając do wzoru na kulę i uśredniając liczbę PI, następnie razem wyciskali sok z pomarańczy, sprawdzali w miarce objętość i wyciągali wnioski z doświadczenia, ponieważ za każdym razem okazywało się, że w rzeczywistości soku jest mniej niż "podają rachunki".
Drugim stoiskiem opiekowały się dziewczyny z klasy pierwszej Policyjnego Liceum Ogólnokształcącego Weronika Sarnowska i Wiktoria Kadłubańska. Dziewczyny pokazywały gimnazjalistom jak doświadczalnie wyznaczyć wartość liczby PI za pomocą specjalnego przyrządu do wyznaczania długości okręgu. Dodatkowo wraz z naszymi gośćmi liczyły obwód koła hula - hop, próbowały w tym doświadczeniu dokonać "wyprostowania okręgu".
Za trzecie stanowisko odpowiadały uczennice klasy 2 b PLO: Klaudia Pianka oraz Monika Szymańska. Wspólnie z grupą próbowały odpowiedzieć na pytanie Ile herbaty zmieści się w torebce w kształcie piramidy? Znajomość podstaw stereometrii była mile widziana i z pewnością się przydała. Czwarta pozycja należała do Pani Marii Lelakowskiej, która prowadziła dyskusję na temat ile słodkich kulek zmieści się w pojemniku w kształcie walca i pilnowała, czy przypadkiem tych słodkości nie ubywa. Na dodatkowych stanowiskach młodzież mogła samodzielnie skonstruować ze specjalnie przygotowanych patyczków wybraną przez siebie bryłę, czy figurę matematyczną, a także zobaczyć świat matematyki w trójwymiarze.

 

Adres

Zespół Szkół Informatycznych
ul. Koszalińska 9
76-200 Słupsk

Kontakt

Telefon: (0-59) 8456070
e-mail: sekretariat@zsi.slupsk.pl