"Liczby nie kłamią" - praktyczny warsztat z elementów rachunku prawdopodobieństwa

Mini-wykład na temat rachunku prawdopodobieństwa, poprzedzi właściwą część, czyli praktyczny warsztat mający na celu rozwiązywanie krótkich problemów z zastosowaniem reguły mnożenia i klasycznej definicji rachunku prawdopodobieństwa.
Prowadzący: Kajetan Wójcik, Michał Stępnik, Aleksandra Łuczaj, Weronika Baziuk
Opiekun merytoryczny: Agnieszka Kałuża-Horbaczewska
Forma: mini-wykład połączony z praktycznym warsztatem
Czas trwania: 90 min.
Miejsce: 212 (II piętro)
Liczba uczestników: 10-15
Na początku spotkania młodzież przywitała grupę i ogłosiła loterię fantową, potem Kajetan Wójcik przeprowadził krótki wykład przedstawiający tematykę zajęć: reguła mnożenia i klasyczna definicja prawdopodobieństwa. Uczeń sam przygotował prezentację multimedialną, na podstawie której omawiał pojęcia. Prezentacja została opatrzona QR kodem, zatem każdy z uczestników mógł go sobie zeskanować i "zabrać ze sobą". Po wiadomościach teoretycznych uczestnicy przystąpili do rozwiązywania konkretnych zadań. Zaproszeni goście przemieszczali się rotacyjnie odwiedzając każde z czterech stanowisk w sali 212. Każda z osób prowadzących odpowiadała za przygotowanie swojego stanowiska. Na końcu spotkania zostały ogłoszone wyniki loterii fantowej. Jedna z osób prowadzących omówiła prawdopodobieństwo szansy na wygraną, następnie zostały rozdane dyplomy za udział w zajęciach. Każde stanowisko było inne:
Kajetan Wójcik był ekspertem od zadań dotyczących umieszczania kul w szufladach komody. Aleksandra Łuczaj tłumaczyła zadania związane z ustawianiem obiektów w różnych układach z dodatkowymi warunkami lub nie, pomagała uczestnikom obliczyć ilość możliwości skomponowania posiłku w restauracji. Michał Stępnik był ekspertem od zadań z kostkami i monetami. Uczeń przygotował wiele ciekawostek, których uczestnicy słuchali z zapartym tchem. Weronika Baziuk specjalizowała się w zadaniach, których rozwiązanie opierało się na metodzie "drzewka", dotyczyły one kompozycji kwiatowych oraz prawdopodobieństwa trafnego strzału. Nasz pomocnik - Witoria Żynda - przygotowała przepiękny plakat reklamujący warsztat. Dodatkową atrakcją podczas spotkania była gra zręcznościowa Jenga w wersji XXL.

 

Adres

Zespół Szkół Informatycznych
ul. Koszalińska 9
76-200 Słupsk

Kontakt

Telefon: (0-59) 8456070
e-mail: sekretariat@zsi.slupsk.pl